Category Archives: Соопштенија

Честит 11-ти Октомври

Социјалистичката партија на Македонија, им го честита на сите граѓани на Република Македонија, Денот на народното востание, 11-ти Октомври. Read More »

СООПШТЕНИЕ

Социјалистичката партија на Македонија ги цени заложбите на еврокомесарот за проширување и соседска политика на ЕУ, Јоханес Хан, за политичкиот дијалог, за претпристапните преговори на високо ниво, како и за финансиските средства од Инструментот за предпристапна помош како помош во справувањето со кризата со бегалците. Меѓутоа, после 25 години самостојност и независност и повеќе од 70 години од постоењето на ... Read More »

Соопштение на СПМ

Социјалистичката партија на Македонија внимателно ја следи актуелната состојба и обидот за реализацијата на сценариото за дестабилизација на државата инсценирано од страна на опозицијата. Доколку не постои предмет за кој е потребно да се постигне договор, со оглед на конечниот резултат од разговорите, може да се заклучи дека посакувана политичка криза и нема. Всушност, криза постои во самата опозиција, која ... Read More »

Реакција на СПМ на уцените и заканите на премиерот на Албанија Еди Рама

Социјалистичката партија на Македонија е изненадена и вчудоневидена од уцените и заканите што премиерот на Албанија Еди Рама ги искажа на регионалниот самит против тероризмот дека неговата земја ќе стави вето за влез на Република Македонија во НАТО доколку таа целосно не го спроведе Охридскиот договор. Ваквата изјава на Рама и другите негови гледишта за борбата против тероризмот, особено искажани ... Read More »

Соопштение до јавноста во врска со случувањата во Куманово

Во врска со жестоката пресметка на македонските безбедносни сили со тероистичката група утврдена во дива населба во Куманово, Социјалистичката партија на Македонија изразува длабоко жалење за осумте херојски загинати и повредени припадници на македонската полиција на олтарот на слободата, мирот и напредокот на нашата татковина. Длабоко сочуствуваме со загубата, болката и тагата на семејствата на загинатите полицајци чија смрт неможе ... Read More »

Соопштение

Позврзано со последните настани и барањето од одредени политички субјекти за ангажирање на странци или експерти за надминување на внатрешните состојби во Република Македонија, Социјалистичката партија на Македонија енергично се спротивставува. Во своето 70 годишно постоење како држава, Република Македонија ги има сите капацитети за решавање на проблемите во својот развој. Ангажирањето на било кој од страна значи загрозување на ... Read More »

Честитка до другарот Ципрас за победата на СИРИЗА

  Претседателот на Социјалистичката партија на Македонија, другарот Љубисав Иванов – Ѕинго по повод победата на СИРИЗА на изборите во Република Грција испрати честитки до другарот Ципрас: Почитуван другар Ципрас, Со задоволство ја примивме веста за Вашата голема изборна победа. Ја победивте политиката која Вашата ценета земја ја доведе до банкрот. Примете ги нашите искрени честитки. Искрено се надеваме Вашите ... Read More »

11 октомври – Ден на востанието во Македонија

Социјалистичката партија на Македонија на сите граѓани на Македонија им го честита големиот празник 11 октомври. На овој ден македонскиот народ ја започна Народно ослободителната борба и социјална револуција и создавањето на македонската држава. Социјалистичката партија со посебен пиетет се однесува кон овој историски важен чин и кон сите борци што ги дадоа животите за слободата на Македонија, но и ... Read More »

Соопштение

Социјалистичката партија на Македонија најостро го осудува обидот за прогласување на таканаречената Илирида во рамките на Република Македонија. Оваа постапка е сторена од политички нереализирани и заборавени личности, мотивирана за нивна промоција, со што грубо се кршат Уставот и законите на Република Македонија. Социјалистичката партија на Македонија ова го смета како чин на загрозување на унитарноста на државата, територијалниот интегритет ... Read More »

СПМ за успесите во земјоделието

Во изминатиот период СДСМ упорно изнесуваше лаги и манипулации поврзани со земјоделието во Република Македонија. Последната манипулација која особено ја лиферуваат одредени пратеници на СДСМ, а која истите се обидуваат да ја пренесат и на терен при нивните партиски посети на одредени региони е поврзана со лозарството и винарството. Имено, самонаречените земјоделски експерти во СДСМ зборуваат за очајната состојба во ... Read More »